Autor Wiadomość
Kamilka
PostWysłany: Śro 11:27, 19 Gru 2007    Temat postu: WIGILIJNA KUCHNIA

1 DANIE

Barszcz Wigilijny

0,5 l kwasu buraczanego, 500g buraków, 20g grzybów suszonych, 1 cebula, 1 pietruszka, 1/2 selera, sól, cukier, produkty : Pieprz czarny mielony, 3-4 ziarna Ziela angielskiego, 1-2 Liście laurowe.

Grzyby namoczyć na noc i ugotować. Wywar odcedzić. Buraki i warzywa pokroić w kostkę, zalać wywarem grzybowym, dodać 0,5 l wody, przyprawy i gotować ok. 1 godz. Barszcz przecedzić, dodać kwas buraczany, przyprawić do smaku i zagotować. Podawać z uszkami z grzybami. Farsz i ciasto na uszka przygotować wg przepisu na pierogi z grzybami – krążki zamiast szklanką wykrawać kieliszkiem.

2 DANIE

Karp pieczony

2 karpie (po ok. 1,2 kg), 3 marchewki, 3 pietruszki, strąk zielonej papryki, szklanka, bulionu z kostki, 4 łyżki masła, 2 łyżki oleju, łyżka sosu sojowego, sól oraz produkty :Pieprz czarny mielony, łyżka Czosnku granulowanego, Gałka muszkatołowa

Sprawione karpie natrzeć czosnkiem, solą i sosem sojowym. Odstawić na 1 godzinę. Marchewki i pietruszki pokroić w plasterki. Wrzucić do wrzącego bulionu i gotować 8 min. Odcedzić, wywar zachować. Paprykę pokroić w paski, przesmażyć krótko na oleju (2 min.). Zdjąć z ognia, dodać ugotowane warzywa, oprószyć gałką i pieprzem, odstawić. Karpie ułożyć w formie, polać stopionym masłem i piec w temp. 220 st.C po 5 min. z każdej strony. Temperaturę zmniejszyć do 200 st.C, ryby polać 3-4 łyżkami wywaru, piec 20 min. Dołożyć warzywa, piec jeszcze 10 min.

3 DANIE

Karp w galarecie

2 karpie (po ok. 1,2 kg), włoszczyzna (bez pora), 3 cebule, łyżka soku z cytryny, 1 lub 2 łyżeczki żelatyny, pomidor, brokuł, sól, produkty : 3 Liście laurowe, po 5 ziaren Pieprzu czarnego i Ziela angielskiego

Karpie sprawić, pokroić w dzwonka. Posolić i skropić sokiem z cytryny, wstawić do lodówki na 1 godzinę. Odcięte głowy i płetwy zalać wodą, dodać pokrojoną włoszczyznę, pieprz, ziele, liście laurowe, posolić, gotować na wolnym ogniu 40 min. Wywar przecedzić. Dzwonka ułożyć w rondlu, zalać wywarem i gotować ok. 30-40 min. na bardzo wolnym ogniu. Dzwonka delikatnie wyjąć, usunąć ości, ułożyć na półmiskach, udekorować pomidorem i ugotowanym brokułem. Wywar ponownie przecedzić, rozpuścić żelatynę, przestudzić. Zalać ryby i pozostawić do stężenia.

4 DANIE

Kluski z makiem

1 opakowanie makaronu tzw. krajanki (ok.250-300g), 250g maku, 30g rodzynek, 30g masła, skórka otarta z 1 cytryny, miód, Cynamon.

Makaron ugotować wg przepisu na opakowaniu. Mak zalać wrzątkiem i gotować pod przykryciem, na bardzo małym ogniu, tak długo aż da się rozetrzeć w palcach. Dokładnie odcedzić i zemleć w maszynce z gęstym sitkiem. Dodać do smaku skórkę, miód, cynamon i rodzynki. Masę makową wymieszać z kluskami.

5 DANIE

Kompot Wigilijny

300g suszonych owoców (śliwki, jabłka, gruszki), 2,5 l wody, 2 torebki Przyprawy do grzańca.

Owoce zalać zimną wodą i gotować na małym ogniu do miękkości owoców (kilka godzin). Uzupełniać wodę. Odcedzić i doprawić przyprawą.

6 DANIE

Kutia

200g obłuskanej pszenicy, 200g maku, 150ml płynnego miodu, 120g migdałów, 100g orzechów włoskich, 50g rodzynek, 4 figi, 6 daktyli, 1 cytryna, 70ml rumu, 1 laska wanilii KAMIS.

Pszenicę namoczyć w zimnej wodzie (4-6 godzin). Odcedzić, zalać 2 l wrzątku i gotować pod przykryciem, na małym ogniu ok. 3 godz. (ziarna powinny być miękkie, ale nie rozgotowane). Odcedzić i ostudzić. Mak zalać wrzątkiem i gotować na małym ogniu ok.15 minut. Osączyć na gęstym sicie i zemleć 3 razy. Migdały sparzyć, obrać ze skórki, 10 odłożyć do przybrania a pozostałe posiekać z orzechami. Rodzynki namoczyć w rumie. Figi i daktyle pokroić na paseczki. Pszenicę połączyć z makiem, wlać miód i dodać rodzynki z rumem i pozostałe bakalie. Na najdrobniejszych oczkach tarki zetrzeć wanilię a następnie skórkę z cytryny, dodać do pszenicy z makiem i całość dokładnie wymieszać. Przybrać odłożonymi migdałami i wstawić do lodówki na kilka godzin.

7 DANIE

Pierogi z grzybami

CIASTO: 350g mąki, ok. 125ml ciepłej wody, sól.

FARSZ: 150g suszonych grzybów, 50g masła, 2 cebule, 4 łyżki tartej bułki, sól, Pieprz czarny mielony Kamis.

Zagnieść ciasto (gdyby było za twarde można dodać więcej wody). Grzyby opłukać i namoczyć (minimum 1-2 godz). Gotować ok. 50 min., odcedzić, wywar zachować. Cebule posiekać i zrumienić na maśle, dodać drobno pokrojone grzyby, wywar, tartą bułkę, sól i pieprz. Dusić aż farsz zgęstnieje. Ciasto rozwałkować i wycinać szklanką krążki. Nakładać na środek farsz i zlepiać. Pierogi wrzucić na osolony wrzątek i ugotować. Podawać polane masłem.

8 DANIE

Zupa grzybowa

20-30g grzybów suszonych, 1 cebula, 250g włoszczyzny, 2 łyżki śmietany 30%, 2 l wody, sól oraz przyprawy : Pieprz czarny mielony,3-4 ziarna Ziela angielskiego, 1-2 Liście laurowe

Grzyby namoczyć na noc. Dodać ziele angielskie, liście laurowe, cebulę, włoszczyznę i gotować do miękkości grzybów. Odcedzić. Do wywaru dodać śmietanę i przyprawić do smaku solą i pieprzem. Podawać z makaronem krajanką.

9 DANIE

Łazanki z kapustą i grzybami

40 dag makaronu łazanek 50 dag kapusty kwaszonej 3 dag grzybów suszonych, 8 dag cebuli, 2 dag mąki, 5 dag tłuszczu, pieprz i sól do smaku

Grzyby umyć, namoczyć i ugotować. Kapustę pokroić, zalać wywarem z grzybów, zagotować pod przykryciem. Następnie odkryć na chwilę i dalej gotować pod przykryciem. Cebulę obrać, opłukać, drobno pokroić, usmażyć nie rumieniąc, dodać mąkę, lekko zrumienić, połączyć z odcedzoną kapustą i łazankami oraz posiekanymi grzybami, doprawić do smaku przełożyć do naczynia żaroodpornego wysmarowanego tłuszczem i posypanego tartą bułką, zapiec.

10 DANIE

Uszka z grzybami

CIASTO: 1 szklanka mąki, 1 jajo, trochę wody, sól; NADZIENIE: 10 dkg suszonych grzybów, 1 cebula, 1 jajo, sól, pieprz.

Jeżeli nie używamy grzybów z barszczu lub jest ich za mało to grzyby starannie opłukać, ugotować, odcedzić, przepuścić przez maszynkę (wywar można zużyć do zupy lub sosu). Cebulę pokroić w drobną kostkę i podsmażyć na tłuszczu na złoty kolor, dodać grzyby, ostudzić. Następnie wbić do grzybów jajko i dobrze wymieszać, doprawić solą i pieprzem. W dużym garnku nastawić wodę do gotowania uszek. Mąkę przesiać, wymieszać z jajkiem, solą i wodą, wyrobić niezbyt twarde ciasto. Rozwałkować, pokroić w kwadraty (ok.4 x 4 cm), nakładać nadzienie. Zlepiać trójkąty, a następnie dwa rogi ze sobą. Gotować we wrzącej, osolonej wodzie. Po wyjęciu układać na półmisku i polewać masłem, aby się nie posklejały.

11 DANIE

Kapusta z grzybami

1 kg kapusty kiszonej, paczka grzybów suszonych (20g), 1 cebula duża, kminek, ziele angielskie, liść bobkowy, 1 łyżka mąki, tłuszcz.

Grzyby namoczyć (najlepiej dzień wcześniej) i gotować 1 godz.

Kapustę wypłukać i drobno pokroić.Wodę z grzybów wlać do kapusty. Gotować do miękości 1-2 godz. W połowie gotowania dodać kminek, ziele angielskie i liść bobkowy. Grzyby drobno pokroić lub zmielić. Dodać do kapusty. Cebulę drobno pokroić i zrumienić na tłuszczu. Dodać łyżkę mąki. Przełożyć do kapusty. Dodać sól, pieprz i chwile podgotwać.

Źródło: twojemiejsce.net



Karp w szarym sosie

Składniki:
jeden karp wagi 1-1,5 kg, 60 dag warzyw mieszanych (marchew, pietruszka, por), trzy cebule, listek laurowy, pieprz, sól, cukier, półtorej łyżki masła, trzy łyżki utartego czerstwego piernika, dwie łyżki miodu, półtorej szklanki wywaru
z karpia, pół kieliszka czerwonego wytrawnego wina, 3 dag drobno posiekanych obranych migdałów, 3 dag rodzynków, sok z cytryny.
Przygotowanie:
Karpia umyć, oczyścić z łusek, sprawić odciąć głowę wraz ze skrzelami, odkrajać płetwy i ogon. Oczyszczoną rybę umyć, skrajać filety, pokrajać w poprzek na porcje. Warzywa umyć, oczyścić, opłukać, włożyć do wrzącej osolonej wody, dodając jednocześnie obraną, opłukaną i pokrajaną cebulą. Ugotować wywar. Czas gotowania około 20 minut. Do wrzącego wywaru włożyć przygotowane porcje ryby, listek laurowy i kilka ziaren pieprzu. Gotować na wolnym ogniu pod przykryciem przez blisko trzy kwadranse. W trakcie gotowania ryby przyrządzić sos. Masło stopić w rondelku, dodać miód i piernik, chwile, podgrzewać mieszając. Mieszając w dalszym ciągu dodawać stopniowo wywar z ryby. Sos gotować na małym ogniu do zgęstnienia i uzyskania jednolitej konsystencji. Pod koniec gotowania dodać przebrane i umyte rodzynki, odstawić z ognia, dodać migdały, wymieszać sos z winem. Przyprawić do smaku sokiem cytrynowym, solą i cukrem. Ugotowaną rybę wyłożyć na półmisek, polać gorącym sosem i od razu podawać jako podstawowe danie wigilijne.

http://www.abcgospodyni.pl/potrawy_wigilijne_ii.html



Krokiety

Naleśniki: Proporcje składników: 1 jajko, 1 szklanka mąki, pół szklanki wody, pół szklanki mleka, sól do smaku, łyżka oliwy. Farsz: Dusimy pieczarki z cebulką na odrobinie oleju. Nie podlewamy - odparowujemy wodę, którą puściły pieczarki. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Składamy krokiety. Naleśniki z farszem składamy w trójkąt lub w "chusteczkę". Obsmażamy krokiety z obu stron, studzimy i przykryte wkładamy do lodówki, żeby nie obsychały. Podajemy na gorąco. Krokiety możemy podać bezpośrednio po smażeniu lub wyjęte z lodówki odsmażyć.

Powered by phpBB © 2001 phpBB Group