chórzyści i śpiewacy
Chór Ars Cantandi oraz zespół Horeb katedry legnickiej
FAQ
Szukaj
Użytkownicy
Grupy
Galerie
Rejestracja
Profil
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj
Forum chórzyści i śpiewacy Strona Główna
->
ZDROWIE
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
TAK
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz HTML w tym poście
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie GMT + 4 Godziny
Skocz do:
Wybierz forum
Regulamin forum
----------------
Regulamin Ważne !!! Przeczytaj !!!
Dla Gości
----------------
Witamy naszych gości
Zespół wokalny Ars cantandi dla gości
----------------
ARS CANTANDI
INNE
----------------
GŁOS
ZDROWIE
Liturgia
W mocy złego
Czytania na każdy dzień
Poezja
organy
humor
kulinaria
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
Kamilka
Wysłany: Czw 11:53, 22 Lis 2007
Temat postu: Sprytne sposoby na grypę
Aby złagodzić objawy grypy i szybko wrócić do dobrej formy, warto - obok stosowania się do zaleceń lekarza - wspomóc naturalne siły odpornościowe organizmu.
1. Zostań w łóżku
Najskuteczniejszym sposobem na grypę jest wygrzanie się 5 - 7 dni pod kołdrą. Osłabiony organizm musi odpocząć, by podjąć walkę z wirusem. Żeby zapobiec zapaleniu płuc (które bywa pogrypowym powikłaniem), wskazane jest dmuchanie, np. przez słomkę do kubka z wodą, oraz oklepywanie pleców spirytusem.
2. Nawilżaj śluzówki Wysuszona błona śluzowa nosa i gardła jest podatna na zakażenia bakteryjne. Używaj nawilżaczy powietrza albo powieś na kaloryferach mokre ręczniki. Pij 2 - 3 litry płynów dziennie. Pomogą również inhalacje z roztworu soli kuchennej (łyżeczka na kubek wrzącej wody), naparu kwiatu lipy, szałwii.
3. Pij napoje, które rozgrzewają i łagodzą ból gardła:
herbaty z malin, kwiatu lipy, czarnego bzu. Możesz przyrządzić sobie herbatę z sokiem malinowym lub miodem (ale pamiętaj, że jedzenie samego miodu może podrażnić śluzówkę).
4. Nie przegrzewaj organizmu
To bowiem - tak samo jak zbytnie oziębianie - sprzyja rozwojowi choroby. Dlatego trzeba często wietrzyć mieszkanie, by pozbyć się wirusów i wpuścić świeże powietrze. Temperatura w domu nie powinna przekraczać 20 st. C.
5. Walcz z suchym kaszlem
Kilka razy dziennie płucz gardło roztworem soli kuchennej (płaska łyżeczka soli na szklankę wody), naparem z rumianku lub preparatami do dezynfekcji jamy ustnej (Tantum Verde, Gargarisma, Septosan). Ssij cukierki działające przeciwzapalnie (szałwiowe, z podbiałem, Septolete, Cholinex, Propolki, Neo-angin). Ratuj się syropem przeciwkaszlowym, który nawilża drogi oddechowe (Thymi, Prawoślazowy złożony). Po 2 - 3 dniach zamień go na syrop wykrztuśny, który rozpuszcza śluz gromadzący się w oskrzelach, nie dopuszczając do rozwoju zakażenia bakteryjnego (Robitussin Expectorans, Hedelix, Flegamina, Mucosolvan).
6. Zwalczaj wysoką gorączkę,
zwłaszcza u dzieci i osób starszych, ponieważ jej konsekwencją mogą być drgawki (u dzieci) albo duszności oraz zaburzenia kardiologiczne (u seniorów). Niemniej gorączkę trzeba obniżać niezależnie od wieku. Najlepiej zażyć Paracetamol, Grippostad, Nurofen, Ibuprofen, Ibuprom, Febrisan, Aspirynę, które mają też działanie przeciwbólowe. Dzięki temu zmniejszą łamanie w stawach, ból głowy i mięśni. Gorączkę obniżą też napary z ziół (Pyrosan, Pyrotex) i leki ziołowe (np. Pyrosal - syrop, Salicortex - tabletki). Dla dzieci najlepszy jest Paracetamol albo Ibuprofen w syropie. Ulgę przyniosą chłodne kąpiele oraz zimne okłady. Woda w wannie powinna mieć temperaturę o stopień niższą od ciepłoty ciała. Kompresy (np. lód w torebkach foliowych) przykładamy w okolice pachwin, na brzuch i na głowę.
7. Nie jedz na siłę, jeżeli nie masz apetytu
I nie zmuszaj do jedzenia chorego dziecka czy babci. W grypie zalecana jest dieta lekko strawna. Najlepiej podać choremu coś płynnego, np. kisiel, zupę jarzynową, kaszkę na wodzie lub mleku. Potrawy powinny mieć obojętny smak (nie za słodkie, nie za słone). Nie mogą też być za gorące, bo oparzona śluzówka łatwiej ulega wtórnemu zakażeniu bakteryjnemu.
WARTO WIEDZIEĆ
W aptekach i sklepach zielarskich jest wiele preparatów "przeciwgrypowych", które można kupić bez recepty. Pamiętajmy jednak, że choć nazywa się je przeciwgrypowymi, nie leczą choroby, a tylko jej objawy. Ponadto wiele z nich ma podobny skład, dlatego czytajmy ulotki, by nie kupić kilku podobnych preparatów i nie przedawkować np. przeciwbólowych, co grozi podrażnieniem śluzówki żołądka.
TEGO NIE RÓB
1. Nie podawaj preparatów z kwasem acetylosalicylowym, ponieważ ta substancja może wywołać tzw. zespół Reye'a - chorobę zagrażającą życiu.
2. Zrezygnuj z aspiryny, jeśli przyjmujesz już kwas acetylosalicylowy, np. z powodu reumatyzmu.
3. Gdy masz nadciśnienie unikaj leków z efedryną (Gripex, Maxflu, Gripolek, Gripostop).
4. Jeżeli bierzesz już jakieś leki przeciwzakrzepowe, unikaj środków z kwasem acetylosalicylowym.
5. Przy chorobie wrzodowej wybierz Paracetamol, który nie podrażnia śluzówki żołądka.
tekst: Magdalena Moraszczyk
konsultacja: dr n. med. Ewa Duszczyk z Kliniki Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego AM w Warszawie
źródło: miesięcznik "Zdrowie"
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© 2001 phpBB Group
Chronicles phpBB2 theme by
Jakob Persson
(
http://www.eddingschronicles.com
). Stone textures by
Patty Herford
.
Regulamin