Forum chórzyści i śpiewacy Strona Główna chórzyści i śpiewacy
Chór Ars Cantandi oraz zespół Horeb katedry legnickiej
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy     GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Higiena głosu

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum chórzyści i śpiewacy Strona Główna -> ZDROWIE
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kamilka
Administrator



Dołączył: 28 Lut 2007
Posty: 501
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Legnica

PostWysłany: Czw 12:45, 22 Lis 2007    Temat postu: Higiena głosu

HIGIENA GŁOSU



We współczesnym rozumieniu jest jedną z podstawowych nauk pedagogiki profilaktycznej, której zadanie polega na zapobieganiu powstawania u dzieci , a także nauczycieli niepożądanych przyzwyczajeń, błędów i wad w tworzeniu się dźwięcznej mowy. Zdrowy głos wiąże się ze zdrowym ciałem, dlatego też we wszechstronnej dbałości o zdrowie należy pamiętać również o higienie głosu.
Z higieną głosu wiąże się higiena osobista życia codziennego, w której zasadniczą rolę odgrywają: wiek, stan zdrowia, kultura osobista, wykształcenie, zawód, rodzaj wykonywanej pracy, warunki bytowe, sytuacja rodzinna, pozycja społeczna itp.
Punktem wyjścia współczesnej higieny głosu zarówno u człowieka dorosłego jak i dzieci powinno być zdrowie oraz prawidłowy rozwój psychiczny i somatyczny. Szczególnie ważna jest profilaktyka zarówno indywidualna jak i grupowa w stosunku do dzieci jak i do nauczycieli. Zastosowanie wskazań profilaktycznych ma szczególne znaczenie przed przemianami fizjologicznymi, ponieważ odchylenia od poprawnego tworzenia się głosu mogą być jeszcze nieutrwalone, a więc łatwe do usunięcia. W tym czasie łatwiej jest wytworzyć prawidłowe nawyki higieniczne.
Współczesne życie wymaga od człowieka nieustannej koncentracji na kwestii właściwego wykorzystywania głosu i jego ochrony. Służą temu przede wszystkim prawidłowo dobrane ćwiczenia głosowe, ponieważ racjonalne ich wykorzystanie wzmocni wydajność i odporność organu głosowego, a tym samym całego organizmu. Istotne są również ćwiczenia gimnastyczne, wszelkie gry sportowe i ruch na świeżym powietrzu, co wzmocni kondycję fizyczną oraz cały system nerwowy. Należy w tym miejscu wskazać, że wzmożone stany napięcia emocjonalnego mogą prowadzić do zaburzeń równowagi psychicznej i narastania konfliktów wewnętrznych, a te negatywnie wpływają na poprawne tworzenie się głosu. Przed śpiewaniem czy mówieniem należy organizm wprowadzić w stan odprężenia.
W tym miejscu chciałabym przedstawić kilka podstawowych zasad higieny głosu. Dbając o głos należy go nie używać ( nie mówić, nie śpiewać) na zimnym powietrzu, a zwłaszcza w trakcie uciążliwego marszu. Warto wprowadzać krótkie przerwy w czasie długiego śpiewu lub mowy. W wypadku zmęczenia fizycznego nie należy zmuszać się do śpiewania czy mówienia. Po przemęczeniu głosu należy zrobić dłuższy odpoczynek (nawet kilka dni co jest bardzo trudne w realiach współczesnej rzeczywistości). Należy unikać krzykliwego mówienia i śpiewania. Krzyk może doprowadzić do guzków śpiewaczych. Istotne jest , aby oszczędzać głos w czasie choroby szczególnie kiedy przeziębione są górne drogi oddechowe. Ważne jest ograniczanie picia zimnych napojów, konsumowanie lodów w czasie upałów, unikanie palenia papierosów, bo nikotyna wywołuje przekrwienie błon śluzowych i stany kataralne. Należy mówić na właściwej sobie skali głosu. Zwrócić uwagę na otyłość dzieci, bo one wykazują często po dojściu do okresu pokwitania zaburzenia głosowe i zahamowanie rozwoju krtani. W okresie pokwitania nie śpiewać i oszczędzać głos, a u dziewczynek w czasie miesiączki. Należy wskazać, iż gadatliwość w szczególnie głośnym otoczeniu i nieadekwatne wyrażanie emocji są przyczyną chorób gardła. W mówieniu zalecany jest spokój, pewność siebie. Każdy powinien dbać o prawidłowy oddech, artykulację i technikę mówienia. Nie należy jednak przesadnie oszczędzać głosu, ponieważ mogłoby to doprowadzić do zwiotczenia fałdów głosowych, a tym samym do stopniowego zanikania dźwięczności głosu. Ostrożnie należy zachować się w czasie wydobywania głosu szeptem, bo szept powstaje przez tarcie strumienia powietrza o zwężone brzegi fałdów głosowych i tym samym wysusza mięśnie głosowe wpływając negatywnie na ich elastyczność.
Należy pamiętać, że niedostrzeganie wartości ważności higieny głosu może spowodować zaburzenia i upośledzenie głosu, który będzie komplikował życie utrudniając kontakty, ograniczając możliwości pracy zawodowej. Im poważniejsze i głębsze będzie okaleczenie głosu tym bardziej utrudnimy sobie i innym sytuację życiową.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum chórzyści i śpiewacy Strona Główna -> ZDROWIE Wszystkie czasy w strefie GMT + 4 Godziny
Strona 1 z 1

Skocz do:  

Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 phpBB Group

Chronicles phpBB2 theme by Jakob Persson (http://www.eddingschronicles.com). Stone textures by Patty Herford.
Regulamin