Kamilka
Administrator
Dołączył: 28 Lut 2007
Posty: 501
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Legnica
|
Wysłany: Czw 11:45, 22 Lis 2007 Temat postu: Pozbądź się kataru |
|
|
Wystarczy, że w autobusie spotkasz jednego kichającego, by po dwóch, trzech dniach “chusteczkowa” dolegliwość dopadła i ciebie. Katar zwykle jest reakcją organizmu na atak wirusów, które wywołują zapalenie błon śluzowych nosa.
Rhinowirusów, czyli wirusów wywołujących nieżyt błon śluzowych nosa, jest ponad 200 rodzajów. Zarażamy się nimi tzw. drogą kropelkową, gdy np. ktoś obok nas kichnie. W ten sposób jeden chory może zarazić dziesiątki osób.
Ale katar, choć często utrudnia nam życie, pomaga walczyć z chorobą. Kichanie i częste wydmuchiwanie nosa (tylko w chusteczki jednorazowe, używane jeden raz) pozwala pozbyć się z dróg oddechowych nie tylko wydzieliny błon śluzowych, ale i zarazków. Dlatego tabletki czy krople do nosa powinniśmy stosować tylko przez kilka dni (3-4). Najlepiej korzystać z nich, gdy zależy nam na dobrym samopoczuciu lub mamy tzw. obowiązkowe wyjście.
7 SKUTECZNYCH SPOSOBÓW NA KATAR
Gdy wrócimy do domu przemarznięci, nie czekajmy, aż choroba zacznie się rozwijać. Weźmy gorącą kąpiel z dodatkiem olejku (sosnowego, eukaliptusowego, miętowego) lub wymoczmy stopy w gorącej wodzie z dodatkiem soli. Potem trzeba włożyć grube skarpety, owinąć się kocem i odpocząć w cieple.
Przed pójściem spać natrzyj stopy i klatkę piersiową maścią kamforową zmieszaną z odrobiną spirytusu salicylowego lub Aroma Top. Spirytus cię rozgrzeje, a maść ułatwi oddychanie. Przygotuj sobie piżamę na zmianę, bo w nocy możesz się spocić.
Rób inhalacje z olejków aromatycznych (np. eukaliptusowego) lub naparu rumianku. Pozwalają odblokować zatkany nos i pozbyć się nagromadzonej wydzieliny. Skrzydełka nosa smaruj maścią witaminową (Linomag, Maść majerankowa) lub kremem ochronnym, aby złagodzić podrażnienie skóry.
Jeśli katar jest bardzo dokuczliwy, stosuj przez 3-4 dni dostępne w aptece środki przeciwko przeziębieniu. Weź na noc tabletkę Polopiryny S oraz witaminę C. Jeżeli katarowi towarzyszą kaszel i gorączka, przyjmuj wieloskładnikowe leki przeciwprzeziębieniowe (np. Gripex, Coldrex, Euphorbium compositum S, Modafen).
Pij bardzo dużo płynów. Dzięki temu wydzielina się rozrzedza i nos łatwiej się oczyszcza. Jadaj gorące, parujące potrawy (np. rosół), pij dużo herbaty z malinami lub sokiem z czarnego bzu. Do kanapek dodawaj czosnek, bo ma silne działanie antybakteryjne. Na kolację zrób sobie kanapkę z drobno posiekaną natką pietruszki (zawiera dużo witaminy C), masłem oraz rozgniecionym ząbkiem czosnku. Pamiętaj też o częstym myciu rąk, przede wszystkim po każdym oczyszczeniu nosa jednorazową chusteczką.
W walce z katarem stosuje się zwiększone dawki witaminy C oraz Rutinoscorbinu (2-3 razy dziennie po 3-4 tabletki). Wprawdzie nie likwidują one kataru, ale znacznie łagodzą jego skutki. Poza tym uszczelniają i wzmacniają osłabione infekcją ścianki naczyń krwionośnych błony śluzowej nosa. Wirusy nie mogą wnikać do wnętrza komórek, rozmnażać się i nasilać infekcji. Warto też przyjmować preparaty wapniowe (Calcium C), choć te mogą nadmiernie wysuszać błonę śluzową nosa.
W udrożnieniu zatkanego katarem nosa pomogą tabletki Sudafed lub Cirrus. Można też korzystać z kropli do nosa (np. Navisin, Alfarin, Xylogel, Betadrin, Thymazen, Rhinazin, Mistabron), które zmniejszają obrzęk oraz ukrwienie błony śluzowej nosa. Zaś Sulfarinol działa antywirusowo i natłuszcza śluzówkę. Pamiętajmy, że kropli do nosa nie można nadużywać. Stosujemy je nie dłużej niż 3-4 dni.
Nie lekceważ
Idź do lekarza, jeżeli oprócz kataru masz bóle mięśni, stawów i głowy oraz temperaturę przekraczającą 38 st. C. To mogą być pierwsze oznaki grypy. Katar, któremu towarzyszy silny ból głowy, uczucie ucisku w okolicach policzków, skroni lub nasady nosa, a wydzielina jest ropna, wymaga konsultacji u lekarza. Możesz mieć zapalenie zatok przynosowych, a to wymaga specjalistycznego leczenia.
WARTO WIEDZIEĆ
Katar, który jest objawem przeziębienia, niekiedy trudno odróżnić od ostrej reakcji alergicznej, np. na pyłki kwiatowe, sierść zwierząt czy kurz domowy. Warto zatem zapamiętać, że katarowi uczuleniowemu często towarzyszy zapalenie spojówek, znaczne trudności w oddychaniu, ale rzadko podwyższona temperatura.
Wypij coś, co cię rozgrzeje
1. Może to być czerwone grzane wino z goździkami, łyżeczką miodu oraz szczyptą gałki muszkatołowej.
2. Dobre skutki daje mocna herbata z alkoholem - marynarska z rumem (25 g) lub góralska z czystą wódką (50 g).
tekst: Anna Jarosz
źródło: miesięcznik "Zdrowie"
Post został pochwalony 0 razy
|
|