Forum chórzyści i śpiewacy Strona Główna chórzyści i śpiewacy
Chór Ars Cantandi oraz zespół Horeb katedry legnickiej
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy     GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Wojna z katarem

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum chórzyści i śpiewacy Strona Główna -> ZDROWIE
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kamilka
Administrator



Dołączył: 28 Lut 2007
Posty: 501
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Legnica

PostWysłany: Czw 12:01, 22 Lis 2007    Temat postu: Wojna z katarem

To nie choroba, lecz jej jakże przykry objaw. Podobno nie leczony trwa tydzień, a leczony siedem dni. Możemy jednak spróbować rozprawić się z nim nieco szybciej.

Katar najczęściej towarzyszy infekcjom wirusowym. Na wirusy nie ma skutecznego leku. Pozostaje więc łagodzenie objawów przeziębienia czy grypy, takich jak bóle głowy, szum w uszach czy trudności w oddychaniu spowodowane zatkanym nosem. Lepiej zostać kilka dni w domu. Oszczędzać się. Pić dużo ciepłych lub letnich napojów i nawilżać powietrze w pokoju.
Nos nie od parady
Wdychane powietrze musi być dobrze oczyszczone, ogrzane i nawilżone, zanim dotrze przez krtań do oskrzeli i płuc. By tak się stało, natura wyposażyła nos w rozbudowaną sieć naczyń krwionośnych, które pomagają przy ogrzewaniu wdychanego powietrza. Komórki śluzowe służą nawilżaniu, a rzęsate przesuwają śluz w stronę gardła i wychwytują zanieczyszczenia. Gdy mamy katar, ten mechanizm przestaje funkcjonować. Obrzęk błony śluzowej nosa utrudnia oddychanie. Pomoże wówczas zażywanie witaminy C, rutinoscorbinu i wapna oraz udrożnienie dróg oddechowych inhalacjami z gorącej wody z dodatkiem olejków eterycznych (miętowego, jałowcowego lub tymiankowego) albo gotowych preparatów (inhalolu, mentoklaru, amolu).

Wkroplone zdrowie
Najszybciej ulgę przyniesie jednak wkroplenie do nosa lekarstwa. Lekarz dobiera odpowiednie krople w zależności od typu kataru. Przy “zwykłym" pomogą krople obkurczające naczynia krwionośne - zmniejszają obrzęk błony śluzowej i ułatwiają oddychanie. Przy katarze zatokowym najbardziej wskazane będą krople rozluźniające gęstą wydzielinę. Przy stanach zapalnych - natłuszczające, a gdy konieczne są sterydy - szybko działające. Krople trzeba wpuszczać na leżąco lub odchylić mocno głowę do tyłu, wciągając jednocześnie powietrze. Chodzi o to, by dotarły jak najgłębiej i rozeszły się po całym wnętrzu nosa. W fazie ostrego kataru (2-3 dni) można je wkraplać częściej, zmniejszyć częstotliwość przez kolejne 2-3 dni. Najlepiej zgodnie z instrukcją producenta. Nadużywanie kropli jest niebezpieczne. Ich nadmiar, zamiast pomagać, powoduje obrzęk śluzówki w nosie i jej przewlekłe zapalenie, a po dłuższym czasie nawet zanik błony śluzowej. Jedynym wyjściem jest odstawienie lekarstwa, a to nie zawsze jest proste, gdyż krople do nosa mogą uzależniać. W aptekach dostępne są także tabletki. Zawarta w nich m.in. lewoskrętna pseudoefedryna zmniejsza przekrwienie błon śluzowych górnych dróg oddechowych, a więc redukuje obrzęk i ilość wydzieliny oraz łagodzi stan zapalny.

Babcine sposoby
Pokrop chusteczkę olejkiem geraniowym, sosnowym, anyżowym lub cedrowym (może być także olbas oil) i wdychaj zapach. Mocz stopy w misce z gorącą wodą z dodatkiem trzech łyżek stołowych soli kuchennej. Dolewaj wrzątku w miarę stygnięcia, tak długo, aż pot ci wystąpi na czoło. Wytrzyj nogi i natychmiast wejdź do łóżka. Zrób sobie inhalację. Dodaj do wody soli kuchennej (na litr gorącej wody - czubata łyżka stołowa soli). Temperatura wdychanej pary nie powinna przekraczać 50 st. C. Nacieraj na noc dłonie, stopy, klatkę piersiową i plecy maścią vick-vaporub lub olejkiem kamforowym. Wypij na noc szklankę gorącego mleka z masłem i z miodem. Wymieszaj po 20 g krwawnika, szałwii i dziurawca. Łyżkę stołową mieszanki zalej szklanką wrzątku i zostaw na kwadrans pod przykryciem. Pij napar 3 razy dziennie, po filiżance, godzinę przed posiłkiem. Jedz często czosnek. Wyciśnięty dodawaj do potraw, bo wzmacnia odporność. Czosnek w kapsułkach co prawda eliminuje charakterystyczny zapach, jednak nie działa tak skutecznie jak surowy.

WARTO WIEDZIEĆ
Czy umiesz wycierać nos?
Zdecydowanie bardziej higieniczne są jednorazowe chusteczki. Po użyciu wyrzuca się je do kosza, a wraz z nimi nie tylko wydzielinę, ale także wirusy i bakterie znajdujące się w górnych drogach oddechowych. Chusteczka z mięciutkiej bawełny mniej ociera nos, ale zostają na niej drobnoustroje. Potem stale zbliżasz je do ust i nosa. Zginą dopiero, gdy chusteczkę wypierzesz w wysokiej temperaturze (powyżej 70 st. C). Gdy od ciągłego wycierania zacznie cię boleć nos, smaruj jego skrzydełka maścią z witaminą A. Nie czyść obu dziurek naraz (unikniesz infekcji uszu). Po przyłożeniu chusteczki do nosa uciśnij palcami jedno skrzydełko i nie za mocno dmuchnij. Potem w ten sam sposób oczyść drugą dziurkę.


tekst: Beata Prasałek
źródło: miesięcznik "Zdrowie"


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum chórzyści i śpiewacy Strona Główna -> ZDROWIE Wszystkie czasy w strefie GMT + 4 Godziny
Strona 1 z 1

Skocz do:  

Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 phpBB Group

Chronicles phpBB2 theme by Jakob Persson (http://www.eddingschronicles.com). Stone textures by Patty Herford.
Regulamin