Forum chórzyści i śpiewacy Strona Główna chórzyści i śpiewacy
Chór Ars Cantandi oraz zespół Horeb katedry legnickiej
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy     GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Zdążyć przed grypą

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum chórzyści i śpiewacy Strona Główna -> ZDROWIE
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kamilka
Administrator



Dołączył: 28 Lut 2007
Posty: 501
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Legnica

PostWysłany: Czw 11:36, 22 Lis 2007    Temat postu: Zdążyć przed grypą

Zdążyć przed grypą
Kaszel, katar, ból gardła, głowy oraz mięśni to najczęstsze objawy infekcji górnych dróg oddechowych. Mamy je zwykle na przełomie jesieni i zimy. Zazwyczaj zapadamy na grypę i przeziębienie.

Łączy je tylko to, że obie są chorobami wirusowymi, zakaźnymi i mają nieco podobne objawy. Jednak wywołują je inne wirusy (w przypadku grypy - wirus grypy, który co roku mutuje się i jest oznaczany symbolami A, B lub C, a w przypadku przeziębienia - wirusy paragrypy, rhinowirusy, wirus RS i adenowirusy).
W obu schorzeniach do zakażenia zwykle dochodzi drogą kropelkową. Wystarczy, że przebywamy w towarzystwie osoby chorej i ona kichnie. Ale możliwe jest też przeniesienie wirusa np. przez używanie tych samych sztućców czy pocałunek.

Osłabić wirusy
Naukowcy twierdzą, że przyjęcie szczepionki zmniejsza ryzyko zachorowania na grypę o blisko 80 proc. Ci, którzy mimo szczepienia zachorują, będą lżej chorowali, szybciej wrócą do formy i będą mniej narażeni na powikłania pogrypowe. Wolno szczepić się jedynie po konsultacji z lekarzem - w dniu szczepienia powinniśmy być zdrowi. Nie możemy się szczepić, jeśli jesteśmy uczuleni na białko jaja kurzego (wirusy stosowane w szczepionkach są hodowane na pożywce z tego białka).


Można szczepić nawet małe dzieci (po ukończeniu 6 miesiąca życia). Kobiety w ciąży - lepiej od drugiego trymestru, chociaż żadne badania nie wykazały dotychczas, aby szczepionka miała negatywny wpływ na ciążę - nawet wtedy, gdy była przyjęta w pierwszym trymestrze. Matki karmiące piersią mogą się szczepić bez obaw.



Szczepić czy nie
Większość z nas powinna to robić. Są jednak ludzie, którzy nie mogą się szczepić przeciw grypie, ale są i tacy, którzy wręcz muszą to zrobić. Można się zaszczepić m.in. w przychodni, centrum medycznym, gabinecie prywatnym i stacji sanepidu.
Wskazania:
* dzieci chodzące do żłobka i przedszkola
* uczniowie
* osoby pracujące w dużych skupiskach ludzkich, m.in. przedszkolanki, nauczyciele, lekarze, pielęgniarki, pocztowcy, handlowcy
* osoby przewlekle chore (chyba że są po temu przeciwwskazania)
* ludzie często zapadający na różne infekcje
* seniorzy, którzy skończyli 65 lat
Przeciwwskazania:
* infekcja, której towarzyszy wysoka gorączka
* okres zaostrzenia się choroby przewlekłej
* uczulenie na składniki szczepionki lub białko jaja kurzego (jeśli cierpimy na jakąkolwiek alergię, musimy poinformować o tym lekarza; gdy po poprzednim szczepieniu przeciw grypie mieliśmy reakcję uczuleniową - także powinniśmy o tym powiedzieć)
* zespół Guillaina-Barrégo (schorzenie neurologiczne)
* wiek - poniżej 6 miesięcy
* nadmierne odczyny poszczepienne po poprzedniej szczepionce przeciw grypie

Trochę ostrożności
Niestety, przeciw grypie nie wystarczy zaszczepić się raz w życiu. Co roku atakuje nas inny wirus i co roku zmienia się skład szczepionki. Dlatego, kupując ją w aptece, sprawdzajmy termin przydatności. Aktualne wersje szczepionek przeciw grypie pojawiają się w aptekach zwykle we wrześniu. Ich ceny wahają się od 35 do 40 zł. Są to m.in. Vaxigrip, Fluarix, Influvac, Begrivac, Fluvirin, Isifluzonale S.U.
Żeby rozwinęła się pełna odporność, muszą minąć 2-3 tygodnie, dlatego trzeba się zaszczepić przed tzw. sezonem infekcyjnym, czyli najpóźniej w październiku.
Jeśli szczepionkę przeciw grypie kupujemy sami na receptę, pamiętajmy, że w jej przypadku obowiązuje tzw. łańcuch niskich temperatur, czyli preparat od momentu wyprodukowania musi być przechowywany w temperaturze od 2 do 8 st. C (żeby nie stracił swych właściwości, nie wolno go zamrażać!). Jeżeli więc poddajemy się szczepieniu, upewnijmy się najpierw, że ten, kto nas szczepi, wyjmuje ampułkę np. z przenośnej torby-lodówki. Jeśli zaś sami kupujemy ją w aptece, najlepiej wybierzmy się tam z termosem wypełnionym pokruszonym lodem, a w domu jak najszybciej przełóżmy ampułkę do lodówki.

Jak się leczyć
To nieprawda, że w przypadku grypy lub przeziębienia trzeba zażyć antybiotyk. Są to choroby wirusowe, a antybiotyki nie zwalczają wirusów. W przypadku grypy lekarze czasem ordynują antybiotyki, żeby zapobiec komplikacjom pogrypowym.
Jeśli organizm jest silny, to grypa i przeziębienie zwykle ustępują po tygodniu same. Wystarczy poleżeć kilka dni w cieple. Możemy przyjmować leki przeciwgorączkowe (np. Paracetamol, Aspirynę). Ból gardła i kaszel są łagodzone przez tabletki do ssania (np. Cholinex, Chlorchinaldin, Neoangin, Septolete, Strepsils). Przy katarze można sięgnąć po krople (np. Xylometazolin, Afrin, Oxalin). Ulgę przynosi nacieranie pleców i klatki piersiowej rozgrzewającymi preparatami (np. Herbolen, Wick vaporub, Pulmex). Można też przyjmować witaminy i wapno oraz inne środki łagodzące objawy grypy i przeziębienia, (np. Coldrex, Gripex). Zwolennicy leków homeopatycznych mogą zażywać np. Oscilococcinum, Grip heel.

Ptasia grypa
Ludzie mogą chorować na tzw. ptasią grypę. To dowód na to, że wirusy przełamały barierę gatunkową i nie ma z nimi żartów. Na razie są to głównie przypadkowe zakażenia osób pracujących np. na fermach kurzych. Nie odnotowano, by osoba chora na tę odmianę grypy zaraziła innego człowieka.
Ptasia grypa grasuje głównie w Azji, a jej pandemia (epidemia ograniczona do konkretnego obszaru) ma miejsce co jakiś czas. Niestety, ostatnie obserwacje wykazały, że wirusa ptasiej grypy mogą przenosić ptaki wędrowne, a więc i my możemy być zagrożeni tą chorobą. Nie ma na nią szczepionki, ale naukowcy są zdania, że szczepionka przeciw zwykłej, ludzkiej grypie do pewnego stopnia chroni nas przed ptasią odmianą choroby. To kolejny powód, dla którego warto się szczepić.

Jak odróżnić grypę od przeziębienia


GRYPA A PRZEZIĘBIENIE

Przebieg:
- początek jest nagły i ostry
-rozwija się powoli

Temperatura
-wysoka - nawet powyżej 39 st. C
-nie przekracza 38 st. C

Objawy
-ból głowy, mięśni, gardła, kaszel; nie zawsze towarzyszy jej katar; czasem pojawiają się nudności, wymioty, biegunka
-ból gardła, katar, kaszel

Okres inkubacji wirusa
-ok. 2 dni; nasilenie objawów przypada na 2-3 dzień choroby; grypa trwa co najmniej tydzień i jeszcze przez dłuższy czas może utrzymywać się uczucie osłabienia
-4-14 dni, dlatego dolegliwości narastają znacznie wolniej

Powikłania
-mogą się pojawić zwłaszcza po nieleczonej grypie; bywają poważne, np. zapalenie płuc, mięśnia sercowego, opon mózgowo-rdzeniowych
-na ogół nie ma powikłań, jednak gdy za infekcję odpowiedzialne są adenowirusy - może dojść do zapalenia spojówek


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum chórzyści i śpiewacy Strona Główna -> ZDROWIE Wszystkie czasy w strefie GMT + 4 Godziny
Strona 1 z 1

Skocz do:  

Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 phpBB Group

Chronicles phpBB2 theme by Jakob Persson (http://www.eddingschronicles.com). Stone textures by Patty Herford.
Regulamin